Kozí mlezivo - kolostrum

2014-02-08 18:23

Se zahájením kozích porodů se setkáváme se zájmem o kozí mlezivo nebo-li kolostrum.

Co je to mlezivo?

Mlezivo (též kolostrum) je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.

Mlezivo je imunitní bombou, která dokáže nastartovat nebo přeprogramovat (poopravit) imunitní systém člověka. kolostrum všech savců má stejný účel. 


Kozí mlezivo je několikanásobně silnější než kravské a v poslední době se používá u alternativní léčby rakoviny, celkové posílení imunity během chřipkových období a podobných případech.


Naše farma byla oslovena českou firmou Betula Pendula, která od farmářů vykupuje kvalitní mlezivo a zpracovává z něj doplňky stravy.

Více informací o mlezivu i této firmě se můžete dozvědět tu www.zdravaimunita.cz/produkty/kozi-kolostrum/